“SES’siz...
ANA SAYFA  »  Genel  »  “SES’siz Kalamazdık”

“İzleyici/Dinleyici Ölçümlerinde Sosyo Ekonomik Statü (SES) Ölçeği, Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri”

9. Uluslararası İstatistik Kongresinin en can alıcı etkinliği bence bu paneldi.
Eğer istatistik bölümü mezunu bir köşe yazarı olsaydım makalemin başlığı sanırım “SES’siz Kalamazdık” olurdu.
Sosyo-Ekonomik statü çalışmasında mevcut durum hakkında bilgi veren sayın Prf.Dr.Kemal Burç Ülengin TÜAD adına açıklamalarda bulundu. Açıklamaları dinlerken istatistik bölümünden mezun olan birisi olarak ve bu bölümün bana verdiği istatistikçi ünvanıma dayanarak aklıma bir takım sorular geldi. Sayın ülengin ilgili ölçeği geliştirirken 300 civarında bir denekle pilot çalışması yaptıklarını, Türkiye genelinde yaklaşık 5000 denekle de uygulamayı tamamladıklarını belirttiler. Türkiye temsili konusunda ise sadece Düzey 2 çerçevesinde TÜİK ten aldıkları adres çerçevesi ile Düzey 2 çerçevesinde Türkiye tahmini ürettiklerini ifade ettiler. Ardından TİAK A.Ş. Yönetim Kurulu başkanı sayın Dursun Güleryüz, izleyici ve dinleyici ölçümleri için Türkiye yi temsilen 4000 denek ile toplam 40 ile ölçümlerin yapıldığını ve bu sonuçlardan izlenme sonuçlarını değerlendirdiklerini ifade ettiler. Bu görüşmeler çerçevesinde TRT ve RTÜK temsilcisi yöneticiler de doğal olarak Türkiye temsili olan ve bilisel dayanağı olan çalışma ve sonuçlarına ulaşmak istediklerini ve beklentilerin bu yönde olduğunu belirtmektedirler.

TÜİK ten katılan yılların tecrübesi daire başkanı sayın Hasibe DEDEŞ, yapılan çalışmada anlatılanların Türkiye yi temsil edemeyeceğini, bir çok kurum ve kuruluş gibi TİAK ve TÜAD ın istatistikte ve bilimsel çalışmalarda doğru bilinen yanlışlara düştüklerini ifade etmiştir. Yapılanların yetersiz, eksik ve bilimsellikten uzak olduğunu o kadar düz, anlaşılır ve bilimsel olarak açıklayan sayın DEDEŞ, salonda katılanlara uygulamalı istatistik dersi vermiş oldu.

20151029_143510_Richtone(HDR)

Sayın DEDEŞ’in açıklamaları üzerine TİAK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı sayın Güleryüz, yaptıkları çalışmaların Türkiye temsili değil de 40 ile temsil eden sonuçları açıkladıklarını belirtseler de TRT den katılan daire başkanı sayın Aydın KOYUNCU’nun beklentilerinin Türkiye tahmini olduğunu belirtmesine engel olamamıştır. TRT ve RTÜK temsilcileri bu türden önemli bir çalışmada Türkiye temsili ve bilimsel dayanağı olan sonuçlar ihtiyacı olduğunu açık bir şekilde her fırsatta dile getirmişlerdir.

Panelin Soru-Cevap bölümünde katkıda bulunan birkaç dinleyicinin yanında bende sayın GÜLERYÜZ e 2 soru sormuştum.
1. olarak, Çalışmalarında neden 40 ili seçtiklerini, ve hangi 40 ili seçtiklerini sordum
2. olarak ise, firma bünyesinde İstatistikçi çalıştırıp çalıştırmadıklarını sordum.
Birinci sorunun muhatabının TÜAD olduğu anlamına gelen bir iki cümle sarf ettikten sonra ikinci soru için evet var demişlerdir.
Ben bu cevap üzerine çalışan istatistikçinin istatistik bilen birisimi yoksa istatistik bölümünden mezun bir istatistikçi mi diye tekrar etiğimde, verilen cevaptan istatistik bölümünden mezun birilerinin bünyelerinde çalışmadıklarını anladım.

20151029_140754_Richtone(HDR)

Panel sonunda şunu anladım,
Kamusal alanda doğan ihtiyaçlara bir şekilde karşılık verilmektedir. İyi niyetle yapılan çalışmalar kamusal alanda faydadan çok zarar getirmektedir.
Toplum olarak tüm kurum ve kuruluşlarda yöneticilerin talep ettikleri mal hizmet karşılıklarını alırken iyi niyet odaklı değil ilimle, bilimle ve akılla elde edilen sonuçlar beklemelidirler.
İyi niyet tabiki olmalı ama öncelik “İlim-Bilim-Akıl” üçgeninde olmalıdır.

“SES’siz Kalamazdık”

Bu Yazıyı Paylaş
1.159 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?