Milli Duruş...
ANA SAYFA  »  Genel  »  Milli Duruş

Milli Duruş nasıl olmalıdır?

Benim çocukluğumdan kalan milli ve mahalli duruş şu şekilde öğretilmişti. Küçük yaşlarda çıraklık yaparken ustalarımın bana öğretttiği esnaf algısı ve etiği, önce dükkanına en yakın yerden alış veriş yapacaksız, komşu esnafın siftah yapmasını sağlayacaksın. Önce kendi sokağındaki esnaftan, yoksa mahallendeki esnaftan, sonra ilçedeki, sonra kendi ilindeki ve kendi ülkendeki esnaftan…yani önce milli olacaksın..
Eğer bunlara rağmen bulamıyorsan ithal ürünlerden faydalanacaksın…

Yaşıyorsa sandalyeci “Kel Osman” ustamın kulakları çınlasın bize böyle öğretmişti. Biz bunları okullarda öğrenmedik…

Türkiye çok önemli bir krizden geçiyor. Çok zor ve sıkıntılı bu günlerde yöneticiler başta ekonomi politikaları olmak üzere bazı hatalı kararlar alıp hatalı uygulamalar yapmış olabilir. Ancak bu durumu uluslar arası kurumların veya bazı ülkelerin etik ve hukuk dışı uygulamalarla bizleri milli bir sıkıntıya sokmalarına izin verilemez. Evet yöneticiler hata yaptı, evet hatalı politikalar izlendi ama bu demek değildir ki biz size her türlü yaptırımı yaparak istediğimizi yaptırırız.
Bu sıkıntılı günlerde bir kısım “sizin yüzünüzden oldu”, bir kısım “aslında böyleydi..” şeklinde yaklaşımlarla hiçbir faydası olmayan tartışmalar yapılmaktadır.
Bazı insanlar Dolar yakıyor, bazı insanlar “asitli içecekleri” satın alıp yollara döküyorlar. Bunlar beklenen ve istenen akıllı tepkiler değildir.
Vatandaş olarak şu günlerde en ideal ve hiçbir siyasi eğilimi işaret etmeden milli bir duruş sergilemek gerekir.

Benim şahsi önerim, öncelikli olarak tasarruf yapmak, eğer harcama yapılacak ise, 2018 “Yerli malı” haftasını erkene alıp yapılan tüm alışverişlerin 868 ve 869 barkodlu ürünleri alarak milli üretime destek olmaktır.

Dolar yakarak, ürünleri satın alıp çöpe atarak tepki olmaz. O bir milli israftır.

Bunların dışında PTT nin banka kartını kullanarak hem bankacılık işlemlerinde önemli tasarrufa gidebilirsiniz, hem de paramızın milli sınırlar içerisinde kalmasını sağlayabilirsiniz.
PTT bu konuda daha ciddi tanıtım ataşına geçmelidir.

Teknik olarak bu kodların açıklamasını verecek olursak;

868 veya 869 Önekinin Nasıl Anlaşılması Gerekir ?

Ülkemizde zaman zaman yerli malı kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla barkod numarası (GTIN) 869 ile başlayan ürünlerin satın alınmasını teşvik eden kampanyalar yürütülmektedir. Ancak söz konusu kampanyaların tüketiciler açısından yanıltıcı olmaması için aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekmektedir.

Barkod Sistemi (GS1 Sistemi) merkezi Brüksel’de bulunan GS1 Organizasyonu tarafından yönetilmektedir. GS1 Organizasyonu GS1 Türkiye’ye 868 veya 869 önekini tahsis etmiştir, başka bir ifade ile GS1 Türkiye üyelerine 868 veya 869 öneki ile başlayan firma önekleri vermektedir. Firmalar da bu firma öneklerini ürünlerini numaralandırmakta kullanmaktadır.

GS1 barkod ve numaralama sisteminin temel amacı bilgi sistemlerine daha hızlı ve doğru bilgi aktarılmasını sağlayarak tedarik zinciri yönetiminde etkinliği ve verimliliği artırmaktır. GS1 Üye organizasyonlarının farklı öneklere sahip olmasının sebebi ürünlerin menşeini belirlemek değil, dünya üzerinde kullanılan herhangi iki numaranın birbiriyle çakışmasının önüne geçmektir. GS1 Sistemi kapsamında ürünlere verilen barkod numarasının üreticisi tarafından verilmesi tavsiye edilmekle birlikte zorunlu tutulmamıştır, ürün dağıtıcısı, ihracatçısı hatta ithalatçısı tarafından da numaralandırılabilir.

Bu sebeple bir ürünün barkodunun 868 veya 869 ile başlaması o ürünün kesinlikle Türkiye’de üretilmiş olduğunun garantisi değildir. İthalatçı bir firmanın, GS1 Türkiye’ye başvurarak almış olduğu 868 veya 869 ile başlayan firma öneki ile ithal ettiği ürünü numaralandırması GS1 Sistemi açısından bir sakınca taşımamaktadır. Benzer şekilde bir ürünün 868 veya 869 dışında bir numara ile başlaması da o ürünün kesinlikle Türkiye dışında üretilmiş olduğunun göstergesi değildir. Ülkemizde de üretim yapan uluslar arası firmalar merkez ofislerinin bulunduğu yerden almış oldukları firma öneki ile ülkemizde üretilen bir ürünü numaralandırabilir.

“Keskin Sirke Küpüne Zarar”

BARKOD

Bu Yazıyı Paylaş
232 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?