Mekatronik mühendis...
ANA SAYFA  »  Genel  »  Mekatronik mühendisliği

7-Mekatronik mühendisliği: (2017:MF-4)
Puan Türü: SAY puan türü ile alınır.
Programın amacı:
Mekatronik, en basit anlatımıyla; makine, elektronik ve yazılım kombinasyonundan oluşan sistemler ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Mekatronik Mühendisliği Programı: elektrik, (optik dâhil) elektronik, makine ve bilgisayar mühendisliklerini anlamlı bir bütünlük içinde öğrenciye sunmayı; böylece “akıllı” bir elektro-mekanik sistem oluşturabilmek için gerekli alt teknolojileri kullanabilecek veya bu alandaki uzmanlarla iletişim kurarak ürün tasarımını gerçekleştirebilecek mühendisleri yetiştirmeyi amaçlar.
Programda okutulan belli başlı dersler:
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Matematik, Fizik, Malzeme Bilimi, Bilgisayar Programlama, Elektrik- Elektronik, Bilgisayar Destekli Çizim, Mekatronik Temel Prensipleri, Mekatronik Yapı Elemanları, Termodinamik, Teknik Mekanik, Akışkanlar Mekaniği, Otomasyon, İmalat Yöntemleri gibi derslerden oluşan bir program uygulanır.
Gereken nitelikler:
Programda okumak isteyenlerin; genel akademik yeteneğe, özellikle sayısal düşünme, uzay-şekil ilişkilerini görebilme yeteneklerine sahip; bilhassa fizik ve matematik derslerinde çok başarılı olmaları gerekmektedir.
Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler:
Programdan mezun olanlara ‘’ Mekatronik Mühendisi’’ unvanı verilir.
Çalışma Alanları:
Mekatronik Mühendisleri çok yönlü, tümleşik bilgi ve kavramlarla donatılmış olduklarından, bilgisayarların bütünleştirdiği üretim sistemleriyle iş gören yüksek teknolojili firmalarda da; ileri otomasyon ürünlerini geliştiren ve kullanan araştırma merkezlerinde de öncelikle iş bulabilme ayrıcalığına sahiptirler. Bu meslek için geleceğin mesleği diyebiliriz.

Kamu maaşı:4251 tl

mekatronik

Bu Yazıyı Paylaş
291 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?