LYS...
ANA SAYFA  »  Genel  »  LYS

LYS yani Lisans yerleştirme sınavında artık son zamanlara gelindi. Bu sınava gece gündüz hazırlanan milyonlarca aday 1 hafta sonra LYS sınav oturumlarına girmeye başlayacak. Tüm adaylarda bu dönemde endişe, stres ve gelecek korkusu biraz daha artmış durumda.
Şu anda en iyi öğrencinin bile kaygılandığı aklından bir sürü sorunun geçtiği dönem. Yeteri kadar çalıştığına inanmayanların ‘acaba puanımı yükseltebilecek miyim?’ dediği iyi derece yapanların ise ‘yerimi korumam lazım’ diye düşündükleri herkesin panik içinde olduğu bir dönem. Tüm öğrencilerin sınava hazırlanmaya ilk başladıklarında ‘Seneye bırakırım’ düşüncesi akıllarından bile geçmiyordu. Çünkü öğrencilerin önlerinde koca bir zaman vardı. Ama asıl sebep zamanın çok olma düşüncesi değil tüm öğrencilerin üzerlerindeki stresin şu anki kadar çok olmamasıydı. Şu anda öğrenciler kaygılarını endişelerini üzerindeki LYS yükünü biran öce atmak istiyorlar. Bu sebeple de sınava hazırlanan bir grup seneye bırakma düşüncesiyle pes etmişken diğer grupta çalışmaya bir yandan da stresini bastırmaya çalışıyor. Bu sınav bir bilgi birikimi sınavı olduğu kadar stresle baş edilme sınavı aynı zamanda. 1 yıl boyunca emek verip günlerce gecelerce çalışmak maalesef bu sınavda başarılı olmak için yeterli değil. Aynı zamanda bu 1 sene içerisinde sınav zamanı gelip çattığında o soruları gördüğünde sakince ve soğukkanlı bir şekilde soruları çözebilme sınavı. Aslında tüm öğrencilerin akıllarından çıkardığı aslında çok önemli olan bir nokta var o da eğer bir soru zorluyorsa zor geldiyse herkese zor. Sadece sana değil o sınava giren tüm öğrencilere zor. Sınav anında 1-2 soruya takılıp zor sorularla uğraşıp tüm sınavı yetiştiremeyen tüm yıl emek verip sınav sonrası hüsrana uğrayan çok sayıda öğrenci var. İşte bu noktada biraz emek verip bilgi birikimi olan ve o zor sorularla karşılaştığında panik yapmadan moralini bozmadan sınavına devam edebilen öğrenciler bu sınavda gerçek başarıya ulaşanlar. O zorlayan sınavda uğraşılan zorlayan sorular tabiki çözülmeye çalışılmalı ancak zaman doğrultusunda. Sınavı bir bütün olarak bitirip çözülebilen sorular çözüldükten sonra artık o zor gelen sorularla uğraşma vaktidir. Diğer adaylar zor gördükleri takıldıkları o birkaç soruda zaman kaybederken kimileri sınavın bir bütün olduğunu önemli olanın o 1-2 soruyu değil cevaplayabildiği en çok sayıda soruyu cevaplaması gerektiğinin bilincinde olanlar bu sınavın asıl kazananları ve hedeflerine ulaşanları.
Bu sınav emek verip çalışmanın yanı sıra stresiyle başa çıkanların bu sınav sonrasında kazanamadıklarında hayatın sonu olmadığının bilincinde olanların başarıya ulaştıkları bir sınav. Sen elinden geleni yaptıysan gerekli özveriyi gösterip çalıştıysan artık gerisinin biraz da stresi yönetme sınavı olduğunu unutma.

Özge ÖZGEN

LYS

Bu Yazıyı Paylaş
1.400 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?