“KURU TORAK...
ANA SAYFA  »  Etkinlikler  »  “KURU TORAK” mı “KARA TOPRAK” mı?

Özge ÖZGEN

DÜNYA ÇÖLLEŞME VE KURAKLIKLA MÜCADELE HAFTASI

Toprak, bitki örtüsünün beslendiği kaynakların ana deposudur. Toprak olmadan bitki olmaz, ziraat tarımı yapılamaz. Ülkemizde ulusal gelirin %15 ini ve istihdamın %45 ini ziraat sektörü oluşturmaktadır. Ayrıca toprak ziraat dışında da çok sayıda sektöre hammadde sağlar. Toprak yeniden üretilebilen bir yapı değildir. İşte bu yüzden sürdürülebilir tarım için toprağı korumak, korunan toprağı da ıslah edip geliştirmek gerekir. Korunmayan toprak erozyon ve çölleşemeye yol açar.
Çölleşme, insan faaliyetleri sonucunda oluşan arazi ve toprak bozulmasıdır. Yani toprağın veriminin zamanla kaybolmasıdır. Çölleşme kuraklık, susuzluk ve açlığı beraberinde getirir .Bu yüzden çölleşme ve kuraklıkla mücadele, bütün dünya ülkelerinin ortak sorumluluğudur.Bu amaçla 1994 yılında, Birleşmiş Milletler’in aldığı kararla 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Haftası olarak kutlanmaya başlamıştır.
Bugün topraklarımızın %60’ında da şiddetli erozyon ve çölleşme riski bulunmaktadır. Her yıl 500 milyon tondan fazla toprağımızı, çölleşmenin önemli nedenlerinden biri olan erozyonla kaybetmekteyiz. Fakat bu yalnızca toprak değil, 500 bin ton buğday ve 50 milyon ton da su kaybı da demektir. Erozyonun neticesi çölleşmedir.
Çölleşme ülkemizi doğrudan ilgilendiren ve maruz kaldığımız çok önemli bir sorundur. Toprakları çölleşen bir ülkenin temel sorunları açlık, susuzluk, işsizlik ve iç göçtür. Bunun sonucunda işsizlik, gelir dağılımdaki adaletsizlik artacak, çarpık kentleşme, çevre kirliliği, doğal kaynakların aşırı kullanımı ve tahribi gündeme gelecektir. Bu nedenle hep birlikte geleceğimize şimdiden sahip çıkmamız, toprağımızı korumamız gerekmektedir.

Özge ÖZGEN

toprakk

Bu Yazıyı Paylaş
373 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?