KARŞILIKSIZ ÇEK...
ANA SAYFA  »  Slider  »  KARŞILIKSIZ ÇEK

Türkiye Bankalar Birlilğinin verilerine göre 2015 birinci döneminde karşılıksız çek tutarları ve adetlerinde önemli artışlar gösterdiği görülmektedir.
Uzun süre seçim işleri ile uğraşan yöneticiler esnaf ve iş dünyasındaki sıkışıklığı görmezden gelmemeliler bence..Bir an önce önlemlerin alınması gerekmektedir.

TBB: Ocak – Temmuz döneminde karşılıksız çek adedi ve tutarı arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verileinee göre; Ocak – Temmuz 2015 dönemininde karşılıksız çek adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarındaki artış ise yüzde 45 oranında gerçekleşti.
2015’in ilk 7 ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 13 milyon adede ulaşırken, bu çeklerin parasal tutarı da 371 milyar TL oldu. Bu dönemde ibraz edilen çek sayısı geçen yıla göre %1 azaldı.
Ocak – Temmuz 2015 döneminde parasal tutarı 15,4 milyar TL’yi bulan 424 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Bununla birlikte, aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 2 milyar TL tutarındaki 78 bin adet çek daha sonra ödendi.
Temmuz ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak %3,4 ve tutar olarak %3,8 oldu.
Ocak – Temmuz 2015’i kapsayan 7 aylık dönemde ise karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında %3,3 ve tutar bazında %4,1 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu oran, adet olarak %2,8 ve tutar olarak %3,2 idi.
EN ÇOK KARŞILIKSIZ ÇEK YİNE İSTANBUL’DA
Temmuz ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.
Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, İstanbul’u sırasıyla Ankara, Kocaeli, İzmir ve Gaziantep izledi.
EN AZ KARŞILIKSIZ ÇEK DENİZLİ’DE
Temmuz ayında, tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il %12 oranla Bingöl oldu. Bingöl’ü sırasıyla, %11,7 ile Artvin, %11,7 ile Kırklareli, %11,1 ile Bitlis ve %10,4 oranla Kırşehir takip etti.
Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Denizli, Karabük ve Çankırı olarak sıralandı.

Bu Yazıyı Paylaş
393 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?