İstatistik Mezunu O...
ANA SAYFA  »  Etkinlikler  »  İstatistik Mezunu Olmak

İSTATİSTİK MEZUNLARI İŞ OLANAKLARI VE İSTİHDAM
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 2014 yılı mezunuyum. Sayılarla uğraşmayı çok sevdiğim ve bana uygun olduğunu düşündüğüm için bu bölümü seçtim. Severek isteyerek hiç sıkılmadan büyük bir zevkle mezun oldum, mezun olma aşamasında iş olanaklarının az olması gözümü biraz korkutsa da bir istatistikçi olarak daha iyisini yapabileceğimi biliyordum.
Okulumda gerek teorik gerek uygulama anlamında bir çok ders aldım. Özellikle uygulama dersleri ileride özel sektör de çalışırken bana çok faydası olacağını biliyordum. Araştırmalarım sonucunda SQL yazılım dilini bilen istatistik mezunlarının iş bulma konusunda bir adım daha önde olduğunu; SPSS, SAS, SAP paket programlarından herhangi birini, Office paket programını ileri düzeyde bilmenin özel sektörde çalışmak isteyen istatistikçi için gerekli olduğunu gördüm.
Devlet sektöründe çalışmak isteyen istatistikçi KPSS ‘den A ve B kadro için min. 85 puan almalıdır. Denetmen Yardımcılığı, TUİK uzman yardımcılığı, İstatistikçi vb. ünvanlarda devlete atanabilirler.
Bankacılık, perakende, araştırma + danışmanlık + denetim sektörü, yazılım sektörü özel sektörde istatistik mezunlarına istihdam açan sektörlerdendir. Bu sektörlerin ilanlarına baktığımızda ortalama 2.1 yıl tecrübe istenmektedir.
Geleceğin İstatistikçileri olarak üniversitelerde istihdam konusunda sektör danışmanlarıyla birlikte öğrencileri bilgilendirecek konferanslar düzenlenerek en azından istatistikçilerin mezuniyet sonrasında neler yapabileceğine ışık tutulmalıdır. Üniversitelerde teorik eğitimin yanında büyük oranda uygulama dersleri verilerek özel sektörde çalışmak isteyen istatistikçiye olanak sağlanmalıdır. İstatistik ile ilgili dernekler bu konuda gerek kamu gerek özel sektörde istatistikçi istihdamına yönelik çalışmalar yapmalıdır.
TOLGA ÇOMAK
nakil 1

Bu Yazıyı Paylaş
1.127 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?