İstatistik Deyince&...
ANA SAYFA  »  Etkinlikler  »  İstatistik Deyince…

İSTATİSTİK DEYİNCE…

Sanmayın ki istatistikçi olmak çok kolay. Eğer böyle bir düşünce tarzı geliştirdiyseniz sizin işiniz zor demektir. Farkındamısınız istatistik diye bir şey olmasaydı, nüfus sayımları düzgün ve hızlı bir şekilde nasıl yapılırdı. İşte bu yüzden istatistikçilere çok teşekkür ediyoruz. Aslında ben bunları bilmiyordum ama benim babam istatistikçi. Şansa bakı ve ben şimdi sizin ne düşündüğünüzü biliyorum. Benim babam istatistikçi diye övünüp onun reklamını yaptığımı düşünmeyin sakın. Ama yine de söylemeden edemeyeceğim, www.istatistikdunyasi.com adresine girerseniz aklınızın ucundan geçmeyecek şeyler bulabilirsiniz.
Peki ya siz şunları biliyor musunuz?

“İstatistiksel olarak bir ayağınızı kaynar suyla dolu bir kocanın içindeyse gerekli konfora kavuşmak için diğer ayağınızı buzlu su ile dolu bir kovaya koymalısınız”

“İstatistik, her dört kişiden birisinin zihinsel sorunları olduğunu kanıtlamıştır. Etrafınızdaki üç kişiyi yoklayın eğer onlar normal ise sen delisin demektir.:)”

“İstatistik çalışmaları sonucunda elde edilen bilgiler ilk bakışta anlaşılmayabilir. Anlaşılır hale gelebilmesi için bu bilgilerin karşılaştırılmalı olarak gösterilmesi gerekir. Bunun için birtakım resim, şekli ve çizgiler kullanılır ve bunlara grafik denir.”

Günümüzde “istatistik” ismini çok duyuyoruz. Okulda, TV’de, işyerlerinde, bilgisayarlarda…
Aslında bir tanım olarak İstatistik belirsizlik altında bir konuda karar verebilmek için ilgilenilen konuya ilişkin verilerin toplanması, düzenlenmesi işleridir.
İstatistiği bir dil olarak görebiliriz. Verileri okuma, tabloları okuma, grafikleri okumak için kullanılır. Örneğin bir anket hazırlamak istiyorsanız, cinsiyet, yaş, eğitim, engellilik durumu sorgulanabilir.
Benim bilgim bu kadar değil ama sizin de ilginizi çekmekti amacım, artık araştırma sırası sizde….
Sizce “İstatistik Deyince……..”

Gamze GÜL
10 Ekim 2010

knt 2015

Bu Yazıyı Paylaş
633 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?