“İstatistik Deyin...
ANA SAYFA  »  Etkinlikler  »  “İstatistik Deyince…” Güneş EREN YALÇIN, Ziraat Yüksek Müh.

İSTATİSTİK DEYİNCE

Günümüzde istatistik, ekonomi, finans, eğitim, sağlık, tarım ve daha birçok alanda kullanılan bir bilim dalıdır ve önemi gün geçtikçe artmaktadır. İstatistikçiler, araştırmacı kimlikleriyle ülkenin finans, sağlık, ekonomi, tarım, eğitim gibi pek çok alanına sağlıklı açılımlar getirmekte, aynı zamanda sosyal sorunların çözümüne de çok önemli katkılarda bulunmaktadır. Bilimsel araştırmalarda istatistik önemli bir rol oynamaktadır. İstatistiksel metotlara dayanmayan araştırmalar ve bunlarla ulaşılan sonuçlar bilimsel sayılmamaktadır. İstatistik hangi alanda çalışılırsa çalışılsın temel veya ileri düzeyle kullanılan, verileri bilgiye dönüştüren yöntemlerin tümüdür. Gelişmiş ülkeler bu alanda çok önemli yatırımlar yapmakta, araştırma merkezi kurmakta ve buralarda gelecek nesillerine hizmet edecek yetişmiş teknik kadrolarını eğitmektedirler.
Bir tarım ekonomisti olarak benim için istatistik ise; zor koşullarda gerçekleşen çiftçi görüşmeleri neticesinde elde ettiğim bilgileri sayısallaştırmak, uluslararası arası anlaşılabilir bir dile çevirmek, bilimsel olarak yorumlayabilmek, geleceğe dair politikalar geliştirebilmek anlamına gelmektedir. Veriler gerek anket gerek gözlem yada başka yöntemlerle herkes tarafından toplanabilir fakat önemli olan elde edilen veriyi çeşitli istatistik programlar aracılığı ile yorumlayabilmek, sonuçlar çıkartıp geleceğe yön verebilmektir. Şayet ben yaptığım bir araştırma neticesinde; “İklim değişikliği ile Türkiye’de bazı ürünlerin veriminde azalma yaşanmıştır.” ifadesi yerine “İklim değişikliği ile Türkiye’de ayçiçeği verimi %24, şeker pancarı verimi %14, buğday verimi %14, baklagil bitkileri verimi ise %12 oranında azalmıştır.” diyebiliyorsam işte istatistik tam da bunu yapabilmemi sağlamaktadır.
Ben mesleki açıdan çalışmalarımı sürdürebilmek için istatistiğe her zaman ihtiyaç duymaktayım. Kendimi geliştirebilmek içinse ilk adımı bir eğitim projem kapsamında istatistik koçu Ahmet GÜL ile tanışarak attım. Kendisinin bilgi ve tecrübelerinden yararlanma imkanım oldu. Bu vesile ile araştırmalarım da endişe ile yaklaştığım istatistiksel analiz kısımlarına artık kendimi daha yakın hissediyorum. Bundan sonrasında da benim için sıkıntılı geçen istatistik konusunun üstüne daha fazla eğilmeye devam edeceğim. Ben de bu düşüncenin gelişmesin de rol oynayan İstatistik koçu Ahmet GÜL’e birkez daha bu etkinlik aracılığı ile teşekkür ederek kendisinin bilgilerinden ilerleyen süreçte de yararlanmayı ümit ediyorum.

Güneş EREN YALÇIN, Ziraat Yüksek Müh.

tuketici-guven-endeksinde-artis-3401399_7333_o

Bu Yazıyı Paylaş
319 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?