GAYRİMENKUL GELİŞ...
ANA SAYFA  »  Genel  »  GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

13-GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ
Puan Türü: EA puan türü ile alınır. EA(2017:TM-3)
Programın amacı:
Gayrimenkul (taşınmaz) geliştirme uzmanlığı; hızla gelişen yeni bir çalışma alanı veya meslek dalı olarak görülmektedir. Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi lisans programında öğrencilere; yeni ve dinamik bir alanda kariyer olanağının sunulması ve özellikle gayrimenkul ve varlık değerleme, gayrimenkul yatırımları ve finansmanı, arazi geliştirme ve proje yönetimi, gayrimenkul ekonomisi ve yönetimi, arazi edinimi, toplulaştırma, kamulaştırma ve imar uygulamaları, gayrimenkullerin vergilendirilmesi, gayrimenkul-imar-inşaat-sözleşme hukuku ve bilgi sistemleri gibi konularda eğitim ve araştırma yapma olanağı sunulmaktadır. Programda katılımcıların gayrimenkulü; malik, yatırımcı, finansçı, işletmeci, plancı ve kullanıcı gibi farklı kesimler yönlerinden inceleme ve strateji geliştirme becerileri kazanmaları amaçlanmaktadır.
Ankara Üniversitesi, gayrimenkul geliştirme ile ilgili konulardaki bilgi birikimini gayrimenkul sektöründe fiilen çalışan profesyoneller ve uzmanlarla paylaşmak ve gayrimenkul geliştirme konusunda araştırma ve insan kaynakları kapasitesini güçlendirmek için lisans programı açmıştır. Lisans programı, gayrimenkul bilimlerini uzmanlık alanı olarak seçen, kapsamlı ve çok yönlü eğitim almış sektör liderleri ve araştırmacıları yetiştirmeyi hedeflemektedir
Programda okutulan belli başlı dersler:
Bölümün eğitim-öğretim ve araştırma öncelikleri ve konuları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 Gayrimenkul değerleme (ekspertiz) teknikleri ve uygulamaları,
 İşletme ve varlık değerleme,
 Tarihsel ve kültürel varlıkları değerleme,
 Gayrimenkul proje geliştirme ve proje değerleme,
 Gayrimenkul proje yönetimi ve denetimi,
 Gayrimenkul ilkeleri ve yatırım analizleri,
 Gayrimenkul yatırımları ve finansmanı,
 Konut finansmanı ve menkulkıymetleştirme,
 Gayrimenkul pazarlama ve pazarlama yönetimi,
 Gayrimenkul pazarlama, yatırım ve satış danışmanlığı,
 Gayrimenkul bilgi sistemleri ve değer haritalarının üretilmesi,
 İmar uygulamaları (değer esaslı arazi düzenlenmesi), arsa ve konut politikaları,
 Gayrimenkul , imar, inşaat ve sözleşme hukuku ve uygulamaları,
 Arazi ekonomisi, yönetimi ve politikaları,
 Arazi mülkiyeti, değişim ve toplulaştırma uygulamaları,
 Arazi kullanım planlaması
 Bölgesel gelişme, havza sistem tasarımı ve yönetimi,
 Korunan alanların yönetimi ve koruma politikaları,
 Kamu işletmelerinin özelleştirilmesi ve kamu taşınmazları yönetimi,
 Yatırım projeleri için arazi edinimi, kamulaştırma ve yeniden iskan politikaları ve uygulamaları,
 Gayrimenkul yönetimi ve gayrimenkul piyasaları için profesyonel yönetim (ticari taşınmaz, site, tatilköyü, sağlık-eğitim tesisleri, kooperatif yönetimleri),
 Kredi dereceleme çalışmaları,
 Gayrimenkullerin vergilendirilmesi ile ekonomik ve mali suçların araştırılması,
 Risk yönetimi ve gayrimenkul ve inşaat sigortaları çalışmaları.

Gereken nitelikler:
Ankara Üniversitesi’nin gayrimenkul geliştirme ve yönetimi alanlarında halen çalışan ve mesleki kariyerini geliştirmek isteyenler, sektörde iş ve kariyer olanağı arayan lisans mezunları ve taşınmaz bilimleri alanında araştırmacı olarak çalışmak isteyen gençlerin tercih etmeleri gereken akademik kurum olduğunu göreceğinize inanıyorum.
Anabilim Dalımız lisansüstü programları; kapsamlı, çok yönlü ve profesyonel mesleki gelişime önem ve öncelik vermektedir.
Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler:
“Gayrimenkul Değerleme uzmanı” unvanını alır.
Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü mezunları hem gayrimenkul geliştirme, değerleme ve gayrimenkul yönetimi alanlarında derinlemesine uzmanlık bilgisi edinecekler, hem de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları ile denkliğe sahip lisans diploması alacaklardır.
Çalışma Alanları:
Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Lisansüstü Programlarından mezun olanların, mezuniyetlerinden sonra sektörde yönetici veya lider pozisyonlarda kendilerine yer bulabilmeleri beklenmektedir. Öğrencilerimizin eğitim programı boyunca kariyer planlarını gerçekçi olarak yapabilmeleri için her yıl bahar yarıyılında sektör seminerleri yapılmakta, seminerlere katılan ulusal ve uluslararası kuruluşların yöneticilerinin programlarımızı yakından tanımaları ve öğrencilerimizin de farklı kamu ve özel kuruluşlar hakkında ilk elden bilgi edinmelerine olanak sağlanmaktadır.

gayrimenkul

Bu Yazıyı Paylaş
287 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?