ENFLASYON CANAVARI...
ANA SAYFA  »  Genel  »  ENFLASYON CANAVARI

Kira Artışı Yİ-ÜFE-TÜFE

TÜİK tarafından hesaplanan ve yayınlanan istatistikler bir çok kişi ve/veya kurumlar tarafından takip edilmektedir. Kurum ve kuruluşların TÜİK tarafından üretilen istatistikleri bilinçli bir şekilde kullanması ve yorumlaması doğaldır ve beklenen bir durumdur. Ancak vatandaşlarımızın önemli bir kısmının bu rakamların tam olarak neyi ifade ettiği konusunda bazen kafaları karışmıyor değil. O kadar çok teknik terim ve kavram var ki bazen istatistik dersini almış kişiler dahi anlamakta zorluk çekebiliyor.
Toplumda herkes tarafından çok iyi bilinen enflasyon rakamları eski korkutucu günlerine geri dönmüş durumda.
Eskiden “Enflasyon Canavarı” olarak adlandırılan enflasyon rakamları aynı korkutucu etkisini göstermeye başladı.

Kiracıları ve kiraya veren mal sahiplerini yakından ilgilendiren kira artışlarının belirleneceği enflasyon rakamının Yeni Ekonomi Programı ile yapılan düzenlemede kiralar bundan böyle TÜFE’ye göre belirlenecek. Kurlardan daha fazla bir şekilde etkilenen Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi yerine Tüketici Fiyat Endeksi olarak bilinen TÜFE ye göre artışlar yapılacak.

2018 YILI AĞUSTOS AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

2018 Ağustos ayında ÜFE değeri bir önceki aya göre %6,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre %25,32, bir önceki yılın aynı ayına göre %32,13 olurken son on iki aylık ortalamalara göre bu oran %18,78 olarak açıklandı.

Aynı şekilde TÜFE de bir önceki aya göre %2,30, bir önceki yılın Aralık ayı na göre %12,29, bir öneki yılın aynı ayına göre %17,90 ve son on iki aylık ortalamalara göre de %12,61 olarak hesaplandı.

KAFALAR ÇOK KARIŞIK

Bu kadar rakam arasında kafalar oldukça karışık görülmektedir. Toplumda maalesef sayısal veri okur yazarlığı oldukça düşük seviyelerde. Bu gerçeği de göz önüne alırsak hangi rakamın kullanılması gerektiğine karar vermek oldukça zorlaşmaktadır.

Kiracılar düşük oranı, mal sahipleri ise yüksek oranı uygulamak isteyebilirler doğal olarak.
Düzenleme burada Bir önceki yılın aynı ayına göre hesaplanan TÜFE rakamlarının kullanılmasını öngörmektedir. Dolayısı ile kiracıların da mal sahiplerinin de seçim şansları bulunmamaktadır.

Eski uygulama ile ÜFE ye göre Ağustos ayında bir kiranın artışı %32,13 olacak iken YEP kararında TÜFE ye göre bu artış %17,90 olarak uygulanması öngörülmüştür.

Sonuç olarak yeni dönemde kira artışlarının artık bir önceki yılın aynı ayına göre meydana gelen TÜFE rakamları kullanılacaktır.

Ahmet GÜL
İstatistik Koçu

enflasyon2

Bu Yazıyı Paylaş
404 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?