Ekonometri Bölümü...
ANA SAYFA  »  Genel  »  Ekonometri Bölümü

2-Ekonometri: (2017:TM-1;YGS-6)

Puan Türü: EA puan türleri ile alınır.

Programın amacı:

Ekonometri programı iktisat kanunlarının niceliksel (kantitatif) olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi konularda eğitim yapar.

Programda okutulan belli başlı dersler:

Ekonometri programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

Gereken nitelikler:

Ekonometri programına girmek isteyenlerin her şeyden önce sayısal düşünme yeteneği yüksek, sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan, sosyal olaylara ilgili ve disiplinli çalışmaya alışkın kimseler olmaları gerekir.

 Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler:

Ekonometri bölümünü bitirenlere kimseler “Ekonometrist” unvanı ile görev yaparlar. Ekonometristler, lisans öğrenimi boyunca iktisat öğrencilerinin aldıkları önemli temel ve uygulamalı iktisat derslerinin çoğunu aldıkları için iktisat mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir ve aynı veya benzer işleri yapabilirler. Buna ek olarak aldıkları dersler daha çok sayısal bilgilere dayalı olduğu için çalıştıkları kamu veya özel sektör kuruluşlarının araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslararası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya dönük araştırmalar yapabilirler.

Çalışma Alanları:

Bu bölümü bitirenler iktisat, yönetim ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilirler; ancak daha çok bu alanların uygulama birimlerinde görev alırlar. Kamu kurumlarında Uzm.Yrd. Olarak çalışabilirler.

Kamu maaşı:3000-3750 TL arası

Graduates throwing mortarboards

Bu Yazıyı Paylaş
273 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?