BILIMDE KALITELI MAK...
ANA SAYFA  »  Etkinlikler  »  BILIMDE KALITELI MAKALENIN YOLU ISTATISTIKTEN GECER

22.09.2014

Bilimsel çalışmalarımızın başlangıç ve sonuç basamaklarında uyguladığımız istatistiksel değerlendirme, çalışmalarımızın temel direklerinden birini oluşturmaktadır.
Aldığımız tıp eğitimi ve kazandığımız mesleki tecrübemiz, bizlere, yayına dönüştürülmemiş bir bilimsel çalışmanın ‘yapılmamış’ sayıldığını öğretmiştir. Yaptığımız çalışmaların bilimsel değeri yüksek olan dergilerde yayınlanması önem taşımaktadır.
Milletler de, gayri safi milli hasılalarının yüksekliğinden çok, bilimin başında geldiği evrensel kültüre yaptıkları katkılarla saygınlık kazanmaktadırlar. Bilimsel uğraşlar, ayrıca, adını bilmediğimiz ve yüzünü görmediğimiz birçok meslektaşımızla aynı anda omuz omuza ve heyecanla çalışıyor olmanın hazzını da tattırmakta ve bizlere, bu evrensel bilim havuzuna, minicik de olsa katkı yapma fırsatı sunmaktadır.
Bu nedenle, bizler tarafından yapılan ve hakemli uluslararası dergilerde yayınlanmaya hak kazanmış olan her yazı, hem ülkemiz, hem de kendimiz, hem de bilim için birer kazanımdır.
Ancak, bu işlerle ilgilenenler çok iyi bilirler ki, bu bahsedilen sonuçların elde edilebilmesi hiç de kolay değildir. Çünkü, özgün bir hipoteze sahip olmak ve buna dayanarak bir çalışmayı yapmak, bu sonuçları elde etmeye yetmemektedir.
Çalışma sonuçlarının, konuyu bilmeyenlere tıpkı hazmı kolay bir yemek gibi sunulması ve onların fazla zorlanmadan bunu anlayabilmelerinin sağlanması gerekmektedir. Bu süreç, çalışma bittikten sonra değil, daha plan aşamasındayken başlamak zorundadır. Bilimsel çalışmada plan, tıpkı binanın iskeleti gibidir. Temel atılıp, iskelet bittikten sonra, çalışmaya herhangi bir ek yapılamamaktadır.
İşte doğru istatistik değerlendirme, böylesine önemli çalışmalarımızın iskeletinin kurulmasında, yani planlama aşamasında ve yapıldıktan sonra da sonuçların ortaya çıkması aşamasında hayati önem taşımaktadır. Yanlış yapılmış bir istatistik değerlendirme ile eksik yapılmış bir çalışma planı, çalışmanın ortasında bizi çıkmaza sürükleyebilir; yanlış yapılmış bir sonuç değerlendirmesi, çok değerli olan sonuçları değersiz ve önemsiz, değerli olmayanları da değerli ve çok önemli imiş gibi göstererek, büyük emek dökerek ve umut besleyerek yaptığımız çalışmanın yanlış sonuçlarla bitmesine neden olabilir.
Bu nedenle, bilimsel çalışma yapan herkesin istatistik bilgisine sahip olması gerektiği düşüncesine katılıyor ve bu dersin Tıp Fakültelerinde okutulmasını çok haklı buluyorum. Ne yazık ki, fakültede öğrendiğim bilgileri tazeleme fırsatım şimdiye kadar fazla olmadı. Ancak, genç arkadaşlarımıza her fırsatta bunun önemini hatırlatma gereği duymaktayım.
Saygılarımla

images (2)Doç.Dr Lale Olcay

Bu Yazıyı Paylaş
603 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?