Anket Fiyaskosu...
ANA SAYFA  »  REFERANSLAR  »  KURUMSAL REFERANSLAR  »  Anket Fiyaskosu

Anket Fiyaskosu…

“Kamuoyu yoklaması” denilen bilimsel çalışmaların bilimsellikten uzak yapanların halen boy göstermesi ve kamuoyuna kendi ürettiği verilerini paylaşması şaşılacak bir durumdur.
Gerçek sonuca ulaşmak için çalışmada ulaştığın kişi sayısı değil, kimlere ve nerede ulaştığındır. Türkiye de her kesimi temsil edecek kişilere ulaşarak kamuoyu yoklaması yapmak çok önemlidir. Belirli bir konuda Türkiye tahmini üretebilmek için olasılıklı örnekleme tekniklerinin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca hedef kitlede bulunan tüm bireylerin örneğe çıkma olasılığının olması gerekir.

1936 yılında ABD de yapılan seçimlerde bir derginin yaptığı kamuoyu yoklamasında tam tersi bir sonucun çıkması sonucu hem araştırmayı yapan firma hem de dergi kapısına kilit vurmuştur. Hem de tirajı 1 Milyon olan bir dergi.

Şu ana kadar yapılan seçimlerde yapılan kamuoyu yoklamalarının çok önemli bir kısmı fiyasko ile sonuçlanmıştır. Önemli bir kısmının hayali ve masa başında yapıldığına inanıyorum. Ve bu türden firmaların bilerek desteklendiğini de düşünmeye başladım.
Türkiye’yi temsil edecek düzeyde bir örneklem ile saha çalışması yapıp sonuçları yayınlamak için gerekli olan zamanı dikkate aldığımızda acele ile yapılıp bir an önce yayınlanmaya çalışılan kamuoyu yoklamaları bulunmaktadır piyasada. Bilgi kirliliğine alet olan saha araştırmaları da var, ama şu dönemde sektörün tek derdi para kazanmak olduğu için meslek etiği geri planda kalmaktadır. Ürün-Pazar araştırması yapan firmaların şu ana kadar müşterilerine vermiş oldukları yanlı ve reklam amaçlı sonuçlarını siyasi kamuoyu yoklamalarında da yaptıklarını düşünmeye başladı tüm sektör. Saha firmaları ile yaptığım bire bir görüşmelerde düşüncelerimin %90 oranında doğru olduğunu söylediklerini görmekteyim.

Bu seçimde de fiyasko ile sonuçlanan anket sonuçlarının sahipleri artık sahadan çekilmelidir.

Allah sektörün ve sektör çalışanlarının yardımcısı olsun…

fiyasko

Bu Yazıyı Paylaş
338 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?