AKTÜERYA BÖLÜMÜ...
ANA SAYFA  »  Genel  »  AKTÜERYA BÖLÜMÜ

Mercer Aktüerya Birim Lideri Ayşe Nur Kavas’a göre;

Kuzey Amerika’daki istatistiklere göre, aktüerlerin belli başlı istihdam alanlarının sigorta şirketleri, danışmanlık şirketleri, devlet kuruluşları, üniversiteler ve yatırım kuruluşları olduğunu aktaran Kavas, “Aktüerya mesleği; iş güvenliği, gelir düzeyi, çalışma ortamı, saygınlık, iş-yaşam dengesi gibi kriterler altında kıyaslandığında araştırmalar bir numaralı meslek olarak karşımıza çıkıyor. Geçen hafta CareerCast.com tarafından, bu yıl 25’incisi yayınlanan meslek derecelendirme raporunda, Aktüerya mesleği en iyi 100 meslek ve kazançları sıralamasında ilk sırada yer alıyor” diyor.

3-Aktüerya: (2017:YGS-1,MF-1,TM-1)
Puan Türü: SAY puan türü ile alınır.
Programın amacı:
Aktüerya programının amacı, sosyal güvenlik kurumlarında ve sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.
Programda okutulan belli başlı dersler:
Aktüerya programında matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat alanları ile ilgili çeşitli derslerden başka, insan kaynakları yönetimi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı gibi dersler okutulur ve bir proje çalışması yaptırılır.

Gereken nitelikler:
Aktüerya programına girmek isteyenlerin analitik düşünme gücüne sahip, matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmayan, dikkatli ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler:
Mezunlar “Aktüer” unvanı ile görev alabilirler. Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır. Aktüer yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar ve sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir; bunlara dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini, tarifelerini belirler.

Çalışma Alanları:
Aktüerler sigorta şirketlerinde, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu gibi resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev alırlar. Türkiye’de endüstri ve ticaretin gelişmesi ile bu alanda yetişmiş insangücüne ihtiyaç artmaktadır.

Kamu maaşı: 3136 tl-4086 tl
aktüerya

Bu Yazıyı Paylaş
193 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?