Sigortacılık ve Ak...
ANA SAYFA  »  Genel  »  Sigortacılık ve Aktüerya

4- Sigortacılık ve Aktüerya: (2017:TM-1)
Puan Türü: EA puan türü ile alınır.
Programın amacı:
Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri, belirsizlik durumunda sigorta prim ve rezervlerini tespit etmek amacıyla istatistiksel ve matematiksel yöntemleri kullanarak her türlü risk ölçüm ve hesaplamalarını kapsamaktadır. Başta enflasyon olmak üzere ekonomik etkiler, sigorta şirketindeki üretimin niteliği ve kapasitesi, mevzuat, sosyal ve politik etkenler, şirketin risk kabul politikaları, poliçe ve ürün özellikleri gibi belirsizliği artıracak yönde gelişen birçok iç ve dış faktörün etkisinden dolayı hesaplamalar uzmanlık düzeyinde bir bilgi birikimi gerektirmektedir.
Programda okutulan belli başlı dersler:
Sigortacılık ve Aktüerya eğitiminin amacı, olasılığın matematiksel teorisi ve bileşik faiz teorisinin uygulamasında gerekli analitik beceri ve bileşenleriyle; yatırım, hayat sigortası, genel sigorta problemlerinin ve kapsamlı hesaplama yetkinliği ve yeteneği gerektiren her türlü uygulama probleminin çözümlenmesinde kullanılan istatistiksel teknikler ile öğrencilerini eğitmek ve donatmaktadır. Bölüme bağlı iki anabilim dalı mevcuttur:
 Sigortacılık ve Risk Yönetimi Anabilim Dalı
 Aktüerya Bilimleri Anabilim Dalı

Gereken nitelikler:
Aktüerya bilimleri, sigorta ve finans sektöründe mevcut riskleri değerlendirmek için istatistik, matematik, ekonomi, finans ve işletme yönetiminin ilkelerini uygulamaktadır. Güçlü problem çözme becerisi ve ilgisine sahip her öğrenci, iddialı ve saygın iş kariyeri için bu uzmanlık alanını göz önünde bulundurmalıdır.
Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler:
Mezunlar, “Aktüerler Yönetmeliği” uyarınca yapılmakta olan aktüerlik sınavları ile imza yetkisine sahip Aktüer unvanını da alabilir.
Çalışma Alanları:
Bölüm mezunları, sigorta sektörünün yanı sıra finans kuruluşları, danışmanlık firmaları, kamu kurumları ve üniversitelerde çalışma olanaklarına sahiptir. Bankacılık, sosyal güvenlik, emeklilik ve mortgage sistemleri gibi gelişen piyasalar aktüerler için büyük kariyer fırsatları sunmaktadır.
Kamu maaşı: 4086 tl

sigortacılık

Bu Yazıyı Paylaş
134 okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?