Gazi İstatistik Bölümü Öğrencileri

Gazi üniversitesi istatistik bölümü öğrenci topluluğunun düzenlediği toplantıda keyifli bir sohbet ortamı oldu. Gençler çok heyecanlı ama yönlendirmeye çok açık…

İstekleri ve hevesleri olumlu yönde yönlendirilirse çok güzel şeyler yapacaklar.

 

Allah bahtınızı açık etsin gençler

Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın

Doç.Dr.Cengiz BAL

 

Doçentlik kadrosunu almaya hak kazanan sayın hocamız Cengiz BAL’ı canı gönülden kutluyoruz ve aklı hür, vicdanı hür ve analitik düşünen gençler yetiştirmesini diliyoruz.

 

Saygıyla kutluyoruz.

 

İstatistik Dünyası

Güzel Haberler kategorisine gönderildi | , , , ile etiketlendi | Yorum yapın

Doç.Dr.Furkan BAŞER

Doçentlik kadrosunu almaya layık olan ve hak kazanan Doç.Dr.Furkan BAŞER hocamızı canı gönülden kutluyoruz.

Nice analitik düşünen başarılı gençler yetiştirmen dileğiyle…

 

Saygıyla tebrik ediyoruz.

 

İstatistik Dünyası

Güzel Haberler kategorisine gönderildi | , , , ile etiketlendi | Yorum yapın

Hasibe DEDEŞ

Uzun yıllar birlikte çalıştığımız, saydığımız ve sevdiğimiz daire başkanımız sayın Hasibe DEDEŞ’e acil şifalar diliyoruz. Kendisini işine adayan inatçı ve güçlü bir kişilik olan Hasibe DEDEŞ’in sağlığına kavuşması en büyük dileğimiz. Allah acil şifalar versin, ailesine ve biz sevdiklerine bağışlasın.

Acil Şifalar kategorisine gönderildi | ile etiketlendi | 1 Yorum

Enflasyon canavarı bir can daha aldı!!

Istatistik Dünyası
Enflasyon rakamlarının düşük olduğu veya yüksek olduğu şeklinde sürekli tartışmalar devam etmektedir ve devam edecektirde. Bu tartışmaların temelinde bazen kurumların bazen yöneticilerin bazen de siyasilerin müdahale ettikleri düşüncesi yer almaktadır.
Elimizde bir kanıtın olmamasından dolayı bunun doğru olup olmadığını tartışma durumunda değiliz. Ancak bazı uygulamalar var dır ki toplumda şüpheleri arttıracak uygulamalardır.
Kurumlarda görev alan teknik kadronun  alt kademesinden üst kademesine kadar dik durarak yapılacak müdahalelere bilimsel karşı duruş sergilemleri gerekmiştir bundan sonrada böyle olması gereklidir. Kurumlarda yöntecilerin bir kısmının siyasi iradenin istekleri doğrultusunda uygulamalar yapmak istemesi belki yadırganmaz, ancak teknik yöneticilerin her şart altında gelecek olan uygun olmayan bilime ve tekniğe aykırı olan talep ve uygulamalara bilimsel karşı duruş sergilemeleri hem mesleki hekm de kamu etiğinin gerekleri arasındadır.
TÜİK in Eylül 2018 enflasyon rakamları açıklandığında beklenenlerin çok üstünde bir enflasyonun çıkmış olması piyasalarda şaşkınlık yaratmış. Onun ötesinde enflasyon rakamları açıklanır açıklanmaz konunun ve ilgili birimlerin bağlı olduğu TÜİK başkan yardımcısının görecden alınması dikkat çekmiştir.
Kamuoyunda enflasyon yüksek çıktığı içinmi görevden alındı yoksa düşük çıkmadığı içinmi görevden alındı bilinmez.
Ama bence bu görev değişikliğinin açıklanan enflasyon rakamları ile ilgisi yok. Enver TAŞTI’nın yerine atanan yeni başkan yardımcısının ertesi gün kurumda toplantı yapmış olması bu değişikliğin zaten önceden planlanmış olduğunu gösterir.
Yeni gelen yönetimlerin bürokraside bu türde değişiklikleri yapıyor olması çok doğaldır, zira her yönetim kendi kadrosu ile çalışmak isteyebilir.
Bizim üzüntümüz, TÜİK in üst yönteiminde “istatistikçi” olarak kimsenin kalmamış olmasıdır.
“İSTATİSTİK DÜNYASINDAN”

TÜİK’in üst yönetiminde artık hiç istatistikçi kalmadı.
bir tolantıda bundan önceki TÜİK başkanlarından bir tansine TÜİK personel ilanlarında neden istatistikçi ilanı açmıyorsunuz diye sorulduğunda, “İstatistik, istatistikçilere bırakılmayacak kadar önemlidir” şeklinde bir cevap vermişti. İstatistikten bu kadar anlayanların uzun süre yönettiği TÜİK te artık üst yönetimde hiç istatistikçi kalmadı. İstatistikçi personel ilanlarıda azaldığına göre o eski başkanın dediği gibi TÜİK te artık istatistikçiler biraz zor yer alırlar….

Umarım yanılırız…

Genel kategorisine gönderildi | , , ile etiketlendi | Yorum yapın

İstatistik Dünyası

Bloğumuzda istatistiğe dair hemen her konuda paylaşımlar yapmaya çalışacağız. Gerek teknik konular, gerek sosyal konular gerek magazinsel konuların paylaşıldığı konuları ön plana çıkartacağız.

Paylaşılan konuların içerisinde mutlaka istatistik veya istatistikle ilgilenen kişiler olacaktır.

 

Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın